29.11.2011 - Kim jest mentor?

Kim jest mentor?

Rozmowa z Natalią Lejbman, Wicedyrektor Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych

 

Dziś mianem mentora określa się nauczyciela, mistrza, przewodnika życiowego, dla niektórych to osoba obdarzona autorytetem i charyzmą.

- Jakie cechy powinien mieć mentor?
- Hmm… Mentor to osoba mądra życiowo, która czerpie swoją wiedzę z własnych doświadczeń i przeżyć. W tym co robi jest autentyczna i przekonywująca, odpowiedzialna za siebie i innych. Jest też otwarta, komunikatywna, nie boi się nowych wyzwań, ma głowę pełną pomysłów i ciekawości ludzi, świata. Potrafi zainteresować swoimi rozwiązaniami i propozycjami innych ludzi.

- Jak Pani szukała mentorów do projektu „Nic o nas bez nas”?
- W mojej opinii, to tak bardzo atrakcyjna projektowa propozycja, że sama chętnie wzięłabym w niej udział ;) Myślę, że to dało mi siłę przekonywania. Starałam się zainteresować nim jednostki z całego regionu, działające w sektorze publicznym i pozarządowym, czyli stowarzyszenia. Prosiłam o wytypowanie zainteresowanych osób, ewentualnych mentorów. Zaznaczałam od razu, że w tym projekcie nie może być nic na siłę. Zaufałam profesjonalizmowi pracowników odwiedzanych jednostek, bo wiem, że najlepiej znają swoich podopiecznych i wiedzą komu personalnie przedstawić ofertę.

- Co mogą uzyskać młodzi ludzie dzięki projektowi?
- Autodiagnozę, nowe umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki, komunikacji interpersonalnej, asertywności, ale też i umiejętności dotyczące propozycji spędzania czasu wolnego. Będzie też szkoła przetrwania i wyjazd studyjny do Estonii. „Nic o nas bez nas” pomoże rozwijać własną osobowość, pozwoli na zdobycie nowych i rozwój posiadanych kompetencji.<< powróć do listy aktualności
  • ZESPÓŁ EKSPERCKI
  • TABLICA OGŁOSZEŃ

Nasz zespół ekspercki łączy osiągnięcia naukowe z wieloletnią praktyką. Każdy z ekspertów wnosi do Zespołu wiedzę, doświadczenie, umiejętności i zaangażowanie. Wszystko to pozwala nam na holistyczne podejście do problemu.

Eksperci dzielić się będą doświadczeniami w trakcie trwania całego projektu. Ich opinie, uwagi, przeczytać będzie można tutaj.

Ostatni reportaż filmowy - już dostępny na YouTube

Zachęcamy do obejrzenia szóstego, ostatniego już, odcinka filmu o realizacji projektu "Nic o nas bez nas". Dowiemy się w nim więcej na temat samego mentoringu i sposobów pracy z młodzieżą estońskiego partnera projektu. Poznamy też opinie o projekcie samych uczestników.

Więcej

Piąta część video-reportażu o projekcie "Nic o nas bez nas"

W odcinku piątym dowiedzieliśmy się więcej o estońskim partnerze projektu. Podglądaliśmy też uczestników w czasie zimowego obozu survivalowego z byłymi żołnierzami GROM w Zieleńcu. Przyjemnego oglądania!

Więcej

Nic o nas bez nas - Wyższa Szkoła Gospodarki

Kliknij, aby przejść do strony
Kliknij, aby przejść do strony
PROJEKT NIC O NAZ BEZ NAS JEST WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO www.efs.gov.pl/